تبلیغات
مجله اینترنتی کاروک : علم وفناوری،کامپیوتر و اینترنت،ورزش،تغذیه،سلامت - دین و شریعت


ادیان در جهان

به طور کلی می توان ادیان و مذاهب موجود در جهان را به سه دسته اصلی تقسیم بندی کرد :

1-  ادیان ابراهیمی    2-  ادیان دارمایی   3-ادیان تائویی 

عبارت (( ادیان ابراهیمی )) خود نشان دهنده یک منبع انسانی مشترک به نام ابراهیم است . از این رو تمام ادیان بزرگ ابراهیمی ادعای داشتن نسبت مستقیم به شخصیتی معنوی و الهی به نام ابراهیم را دارند . 


ادیان ابراهیمی خود به سه دسته اصلی : دین یهودیت ، دین مسیحیت و دین اسلام  تقسیم می شود . 

دین یهودیت 

دین یهود خود را اصیل ترین دنبال‌ رو حضرت ابراهیم می‌داند و از ابراهیم به عنوان اولین شه پدر ( درسلسله شاهان مقدس ) یاد می‌کند. کتاب مقدس یهودیان " تورات " نام دارد که به‌وسیله یهوه (خداوند) به موسی نبی ( بزرگترین پیامبر یهود که از قوم بنی اسرائیل است )وحی شده‌ است . بنی اسرائیل به فرزندان و نوادگان یعقوب ( فرزند اسحاق و نوه ابراهیم ) گفته می‌شود. بنی اسرائیل ریشه و پایه اقوامی هستند که بعدها یهودیان نامیده شدند .اسرائیل واژه‌ای است عبری ، شامل «اسرا» و «ایل» که در لغت عبری «اسرا»به معنای عبد و بنده و «ایل» به معنای خداوند می‌باشد و در مجموع عبارت " اسرائیل " یعنی «بنده خدا».


یهودیان خود را پیرو دین فرزندان یعقوب (نوه ابراهیم) می‌دانند. یهودیت اصیل یک دیدگاه به شدت توحیدی نسبت به خداوند دارد. کتابی به نام " عهد عتیق " به عنوان کتاب مرکزی تمام فرقه‌ها و نحله های یهودی شناخته می‌شود که در قالب تورات ( کتاب مقدس یهودیان ) تشریح شده‌است. 


دین مسیحیت

دین مسیحیت در ابتدا به عنوان یک فرقه از یهودیت شناخته می‌شد ، اما بعدها در قالب یک دین جداگانه تکامل یافت. عیسی نبی به عنوان پیامبرمحوری و صاحب شریعت ، در این دین شناخته می‌شود. کتاب‌ مقدس مسیحیان تحت عنوان "انجیل "شناخته می‌شود.عیسی مسیح یا عیسی ناصری یا عیسی بن مریم ، بزرگترین واعظ یهودی و شخصیت مرکزی دردین مسیحیت است. او در شهر بیت‌الحم، از شهرهای فلستین امروزی به دنیا آمد. مادر وی " حضرت مریم " به اراده و معجزه خداوند و بدون همسر باردار شد و پسری به دنیا آورد که مسیحیان وی را پسرخداوند نامیدند که بر روی زمین حلول کرده .

 دین مسیحیت یا ترسایی ، آیینی یکتاپرستانه است که بر اساس زندگی و آموزه‌های عیسی بن مریم استوار است. مسیحیت با جمعیت تقریبی ۲٫۵ میلیارد نفر، بیشترین پیرو را در سرتاسر جهان دارد . پیروان این دین بر این باورند که مسیح واقعاً بر صلیب کشیده شد، اما ، پس از مرگ دوباره برخاست و به آسمان عروج کرد ، و دوباره در پایان تاریخ ( آخرالزمان ) برای برقراری صلح جهانی به زمین باز خواهد گشت .


دین اسلام

دین اسلام در قرن 7 میلادی با دیدگاهی کاملاً توحیدی ظهور کرد ، و محمد (ص) پیامبر این دین است .
اسلام نیز مانند یهودیت و مسیحیت ،دینی یکتاپرستانه است . به پیروان این دین مسلمان گویند . در حال حاضر به لحاظ آمار پیروان ، اسلام در جایگاه دوم جهان جای دارد . مسلمانان اعتقاد دارند که خدا ، کتاب مقدس قرآن را بر آخرین پیامبر خود ، یعنی حضرت محمد (ص) به وسیله فرشته ای با نام جبرئیل نازل کرده . 


ادیان ابراهیمی از جهات بسیاری دارای اشتراکات فراوانی هستند . در همه این ادیان توحید و یکتاپرستی اصل اساسی شناخته می شود . ......ادامه دارد....

گردآوری و نگارش:کاروک
طبقه بندی: مذهبی،
برچسب ها: دین، اسلام، مسیحیت، یهود، ادیان ابراهیمی، کتاب مقدس، ادیان توحیدی،

تاریخ ارسال : شنبه 1 دی 1397 | نویسنده مطلب : افشین
  • paper | خرید بک لینک | میله