چگونه با کمک خط فرمان ویندوز ، بطور همزمان چندین پوشه بسازیم ؟

 


ساختن پوشه جدید در ویندوز، از ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین مهارتهایی است که کاربران مبتدی نیز ‌براحتی می توانند آن را اجرا کنند . همانگونه که می‌دانید رایج‌ترین روش برای انجام این کار، ابتدا کلیک راست روی بخشی خالی از صفحه، سپس مراجعه به منوی New و کلیک روی گزینه‌ Folder می باشد . در پایان نیز نام پوشه به حالت انتخاب درآمده و شخص کاربر می‌تواند نام دلخواه خود را به پوشه اضافه کند . 

خط فرمان ویندوز

انجام دادن این کار با این روش نسبتا ساده است ، ولی فرض کنید به دلایلی قصد دارید چندین پوشه با نام‌های مختلف درست کنید . در چنین حالتی تکرار این عملیات می‌تواند واقعاً خسته‌کننده و دشوار باشد ، این در حالی است که شما می‌توانید با کمک خط فرمان ویندوز (ابزار Command Prompt) پوشه‌های موردنیاز خود را به‌صورت همزمان و با نام دلخواهتان ایجاد کنید . برای مثال شرایطی را فرض کنید که جهت آرشیو کردن بخشی از اطلاعات سالانه خود می خواهید 12 پوشه با نام شمارۀ ماه‌های مختلف ایجاد کنید .


برای انجام کار با این روش جدید ، می‌توانید به صورت زیر عمل

 کنید :

 
1- بر روی منوی استارت کلیک کرده و سپس در کادر جست و جو عبارت cmd را بنویسید و اینتر را بزنید .


درایو2- بر روی نتیجه یافت شده ، کلیک راست ماوس را فشار بدهید و بعد Run as administrator را انتخاب و کلیک کنید .

3- به وسیله فرمان‌های زیر به آدرس درایو یا پوشۀ موردنظری  که قصد دارید پوشه‌های جدید خود را در آن بسازید ، مراجعه کنید :

:Drive_Name
:Folder_Name   

نکته جالب : به‌جای عبارت Drive_Name ‌می توانید مستقیماً نام درایو موردنظرتان را وارد کنید ، به‌عنوان مثال با وارد کردن :D وارد درایو D می شوید . و نیز به‌جای عبارت Folder_Name می توانید به راحتی نام پوشه موردنظر خود را وارد کنید . 


4- در دنباله آن پس از مراجعه به مسیر دلخواه ، دستور ایجاد پوشه با نام‌های دلخواه و به تعداد موردنظر را در فرمت و شکل زیر وارد کنید : مثلاً سه پوشه 

MD folder1 folder2 folder3


5- با اجرا کردن این فرمان ، سه پوشه با نام‌های Folder1, Folder2 و Folder3 به وجود می آید

همچنین شما می‌توانید با قرار دادن یک فاصله خالی و نیز وارد کردن هر عبارت دیگر، تعداد پوشه‌ها را افزایش دهید . به‌عنوان نمونه ، مثلاً برای ایجاد 12 پوشه با نامهای عددی از 1 تا 12 کافی است از این دستور استفاده کنید :

MD 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
ویرایش و نگارش : کاروکبرچسب ها: خط فرمان ویندوز ، ویندوز ، درایو ، پوشه ،


نویسنده : کاروک
 
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic