اخیراً ژاپنی ها تصمیم خارق العاده ای گرفته اند ، آنها می خواهند با پرتاب چند ماهواره به فضا ، اولین بارش شهابی مصنوعی دنیا را در سال 2020 میلادی رقم بزنند . در همین راستا یک موشک قاره پیمای قدرتمند ، چند ماهواره ژاپنی را به فضای بیکران برد تا نخستین پرده ازنمایش بارش شهابی مصنوعی جهان را در یک سال آینده ، در معرض دید و تحسین مردم جهان قرار دهد .

بارش شهابی مصنوعی


طبق گزارشهای منتشره در جدیدترین مجلّات علمی جهان ، و همچنین طبق اعلام سازمان فضایی ژاپن ، یک موشک که حامل ماهوارۀ مورد نظر است در چند هفته گذشته به فضا فرستاده شده است . مطابق اعلام سازمان فضایی ژاپن ، این ماهواره تقریباً به اندازه یک کوله پشتی بزرگ است که همراه موشکی با نام Epsilon#۴ به فضا رفته تا قابلیت و امکان پذیری اجرایی این بارش های شهابی مصنوعی را بررسی کند . البته در واقع این موشک 6 ماهواره دیگر را نیز ، جهت مأموریتهای فضایی دیگربا خود به فضا برده است ، که این نشانه اوج فناوری های نوین بشر در زمانه کنونی است . ماهواره اصلی به طور موفقیت آمیز در مدار قرار گرفته و حالا مقامات ژاپنی منتظر دریافت سیگنال از ۶ ماهواره دیگر هستند تا سرنوشت آنها و در نهایت کل پروژه مشخص شود . این موشک قاره پیما ، ماهواره اصلی مذکور را در ارتفاع حدود ۵۰۰ کیلومتری بالای سطح کره زمین قرار داده است . البته این ماهواره طی سال های آتی و بعد از دور زدن های متوالی بر روی مدار زمین ، به ارتفاعی در حدود ۴۰۰ کیلومتری سطح زمین خواهد رسید .

بارش شهابی


این ماهواره ها به یک شرکت استارت آپی توکیویی به نام : Astro Live Experiences  تعلق دارند که مدعی است  بارش شهابی مصنوعی آنها ، برتر از نمونه طبیعی خواهد بود ، زیرا مدت بیشتری طول خواهد کشید و شدت بیشتری هم خواهد داشت .روال کار بطور خلاصه به این صورت است که چند ماهواره از این مجموعه ، که حاوی ساچمه های فلزی با قطر کمتر از یک اینچ هستند ، در زمان و ارتفاع مشخصی ساچمه ها را در فضا رها کرده تا بسوزند ، و به این ترتیب نمایشی شگفت انگیز را در آسمان شب برای مردم جهان  فراهم می کنند . تاکنون برآورد هزینه های این چنین نمایش بزرگی به طور دقیق مشخص نیست اما پیش بینی می شود که این هزینه ها درحدود چند میلیون پوند باشد . به هرحال اینطور به نظر می رسد که اولین بارش شهابی مصنوعی قرار است در اوایل سال 2020  میلادی و از بالای کشور ژاپن شروع  شود . این شرکت توکیویی ادعا کرده است که این رویداد منحصربه فرد ، از روی زمین  در ارتفاع ۱۰۰ کیلومتری قابل مشاهده است .
منبع : mehrnews.comطبقه بندی: علمی،
برچسب ها: بارش شهابی، بارش شهابی مصنوعی، ماهواره، موشک، سازمان فضایی ژاپن،

تاریخ ارسال : یکشنبه 30 دی 1397 | نویسنده مطلب : افشین

پژوهشگران در یک همکاری آزمایشگاهی موفق به سنتز یک فرایند نانوکاتالیستی شدند که می توان به کمک آن چربی مرغی را به گازوئیل طبیعی ( بیو دیزل ) تبدیل کرد . درست است که در حال حاضر نفت خام به عنوان اصلی ترین منبع تولید سوخت گازوئیل به شمار می رود ، اما با توجه به کاهش روز افزون مخازن زیرزمینی نفتی ، محققان همواره به دنبال جایگزین هایی مناسب برای تولید سوخت ارزان بوده اند . که البته یکی از این نوع سوخت ها ، سوخت بیودیزل است که از منابع چربی و روغنی و در یک فرایند کاتالیستی تولید می شود.

سوخت بیودیزل


یکی از اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، با بیان این نکته که حدود ۷۰ درصد از هزینه‌ی تولید سوخت بیودیزل مربوط به منبع روغن اولیه آن است، گفت :  طی سال های اخیر، یافتن منبع روغنی اولیه ارزان قیمت و همچنین یک کاتالیزور مناسب جهت استفاده از این روغن برای تولید بیودیزل از اهداف محققان ، در این حوزه بوده‌ است . ما در طرح فعلی با سنتز کردن یک نانوکاتالیست جدید و کارا ، و همچنین استفاده از چربی مرغی به عنوان منبع اولیه روغنی ، موفق به تولید بیودیزل  ( گازوئیل زیستی ) شدیم . وی همچنین گفت ، بازدهی بالای تولید بیو دیزل به عنوان مهم ترین مزیت این نانوکاتالیست سنتز شده می باشد و افزود : از آنجایی ‌که در این طرح از ماده ای بی مصرف مانند چربی مرغی به عنوان منبع روغنی تولید بیو دیزل استفاده شده است ؛ بنابراین انتظار می رود هزینه های تمام شده‌ محصول نهایی کاهش قابل توجهی داشته باشد . به علاوه این محصول جدید در مقایسه با گازوئیل بدست آمده از نفت خام آلایندگی بسیار کمی ایجاد می کند . در ضمن ، اندازه‌ی نانومتری ذرات کاتالیستی تولیدی موجب شده تا این کاتالیزور جدید از سطح کیفی بسیار بالایی نسبت به سایر کاتالیستها برخوردار باشد . از آنجایی ‌که موقعیت واکنش اصلی در سطح ذرات است ، لذا افزایش سطح کیفی کاتالیست موجب افزایش هم زمان سرعت و بازدهی واکنش تبدیل چربی مرغی به بیو دیزل می شود .

تولید بیودیزل


وی در تشریح مراحل انجام طرح گفت : ابتدا از چربی مرغی ، روغن مخصوصی تولید می شود و سپس ترکیبات اسیدهای چرب موجود در آن به وسیله ی آزمون GC مورد آزمایش قرار می گیرد . در ادامه نانوکاتالیست غیر همگن CaO/CuFe۲O۴ سنتز و مشخصه یابی می شود . در پایان بیو دیزل از روغن چربی مرغی در حضور نانوکاتالیست و تحت شرایط  گوناگون از جمله نسبت اتانول به روغن ، دما ، زمان واکنش و درصد نانوکاتالیست تولید می شود .

 

منبع : mehrnews.comطبقه بندی: علمی،
برچسب ها: سوخت بیودیزل، تولید بیودیزل، نانوکاتالیست، کاتالیزور، چربی مرغی، بیو دیزل،

تاریخ ارسال : جمعه 28 دی 1397 | نویسنده مطلب : افشین


تاریخچۀ بازی بدمینتون ، از کشور هندوستان شروع شده‌ ، که البته هندی ها آن را با نام بازی «Poona» انجام می‌دادند.
در قرن پنجم میلادی نیز در کشور چین بازی مشابهی به نام (Ti jian zi) وجود داشت که در آن به توپی پَردار در هوا ضربه می‌زدند . در واقع این ورزش که یک بازی و رقابت زیبا در میان مردم هند بود ، بعد ها توسط افسران ارتش بریتانیای کبیر ، از هندوستان به کشور انگلیس انتقال داده شد .

ورزش بدمینتون


سرانجام یک «دوک انگلیسی» رسماً این بازی را از هند به انگلستان معرفی کرد . این دوک انگلیسی در سال ۱۸۷۳، با برگزاری یک مهمانی در محل زندگی خود ( کاخ Badminton) ترتیب انجام یک بازی «پونا» را داد ، و این بازی از همان‌جا توجه میهمانان را جلب کرد و در میان طبقه مرفه جامعه انگلستان شناخته شد و از آنجا گسترش یافت . آنها این بازی جدید را به نام محل زندگی آن دوک انگلیسی«بدمینتون» نامیدند.

فواید ورزش بدمینتون


فواید ورزش بدمینتون

ورزش بدمینتون چابکی و انعطاف پذیری بدن را بالا می‌برد و باعث تقویت و بهبود عملکرد مفاصل و ماهیچه‌های بدن می شود . البته بهتر است برای انجام این ورزش برخی نکات از قبیل : فضای کافی ، زمین صاف ، توپ و راکت استاندارد را در نظر گرفت تا تاثیرگذاری بهتری روی بدن داشته باشد . ورزش بدمینتون باعث هماهنگی تمام اعضای بدن انسان ، انعطاف پذیری و تعادل بیشتر و بهتر مرکز ثقل بدن می‌شود . این ورزش عضلات پایین تنه و عضلات شکم و کمر را به خوبی پرورش می‌دهد و همچنین مفاصل پاها و دستها را تقویت می‌کند . ورزش بدمینتون موجب افزایش قوای لامسه و بینایی شده و از استرس ، مشکلات عصبی و چاقی مفرط جلوگیری می‌کند . همچنین ، بازی بدمینتون استقامت ، واکنش پذیری بدن و تکنیکهای حرکتی اعضای بدن را بهبود می‌ بخشد . بدمینتون ورزش خطرناکی نیست ، اما به هر حال باید بعضی موارد ایمنی را در نظر گرفت ، مثلاً : باید مراقب اعضای پایین بدن بود و بخصوص از پیچ خوردگی پا جلوگیری کرد . در ضمن باید به برآمدگی تاندون‌ها و کبودی‌ آنها توجه کرد ، و همچنین درد در شانه‌ها و عضله دلتوئید را جدی گرفت و زمانهای ریکاوری منظم را برای بدن در نظر داشت .منبع : ویکی فارسی


طبقه بندی: ورزشی،
برچسب ها: ورزش بدمینتون، فواید ورزش بدمینتون، ورزش بدمینتون از کدام کشور آغاز شده، بدمینتون، بازی بدمینتون، Badminton،

تاریخ ارسال : پنجشنبه 27 دی 1397 | نویسنده مطلب : افشین
تعداد کل صفحات : 7 :: 1 2 3 4 5 6 7